Clasamentul celor mai valoroase piese de tranzacție din MLB pentru sezonul de transferuri 2026-27

Playoff-ul MLB s-a redus la patru echipe care mai luptă pentru titlul de campioană mondială în 2026, iar celelalte 26 de cluburi și-au îndreptat deja atenția spre sezonul viitor.

Piața agenților liberi din acest an este slabă în afara asului Tarik Skubal, ceea ce ar putea duce la un mercato mai activ, cu multe tranzacții pe piața transferurilor. Pe de altă parte, negocierile pentru noul CBA și un posibil lockout creează o incertitudine serioasă privind forma pe care o va avea mercato-ul.

Presupunând că va exista o iarnă relativ tradițională, am evidențiat top 25 de piese de tranzacționat care ar putea pleca de la echipele lor. Lista include atât candidați speculativi, cât și jucători ale căror nume au apărut deja în zvonuri.

Probabilitatea ca un jucător să fie tranzacționat a ajutat la reducerea listei la 25 de nume, în timp ce anii rămași sub contract, salariul și impactul estimat în 2027 au determinat poziția fiecăruia în clasament.

Locurile 25-24

25. Matt Chapman, al treilea jucător de bază, San Francisco Giants (33 de ani)

Statistici: 84 de meciuri, 97 OPS+, .235/.324/.368, 26 de extrabaze (7 home run-uri), 2,7 WAR
Contract: 4 ani, 100,7 milioane de dolari rămași

În timp ce Rafael Devers, Willy Adames și Jung Hoo Lee sunt considerați în general indisponibili sau de nemișcat, Chapman este singurul veteran scump pe care Giants l-ar putea transforma într-o tranzacție, folosind ca model, într-un fel, transferul lui Nolan Arenado de anul trecut. A suferit o intervenție chirurgicală la nivelul muschilor abdominali și al herniei în august, care i-a încheiat sezonul, dar se așteaptă să fie pregătit pentru începutul sezonului viitor.

24. Ozzie Albies, al doilea jucător de bază, Atlanta Braves (29 de ani)

Statistici: 162 de meciuri, 87 OPS+, .237/.293/.392, 50 de extrabaze (22 de home run-uri), 1,4 WAR
Contract: opțiune de club de 7 milioane de dolari pentru 2027

Albies și-a petrecut întreaga carieră de 10 ani la Braves, adunând 25,7 WAR, patru selecții la All-Star și două premii Silver Slugger. Producția de putere la suprafață a fost din nou prezentă, dar în ultimii doi ani a avut un OPS+ mediocru de 88 și un procent de reușită la bază de .299 în 1.350 de apariții la placă. Braves ar putea fi pregătiți să se despartă de el ca parte a unei reconstrucții mai ample.

Locurile 23-22

23. Griffin Jax, pitcher de start, Tampa Bay Rays (31 de ani)

Statistici: 34/23 meciuri/start-uri, ERA 3,53, WHIP 1,18, 116 eliminări, 112,1 reprize, 0,7 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 5,7 milioane de dolari)

După patru sezoane ca unul dintre cei mai buni pitcheri de setup din baseball, Jax a intrat în rotația Rays în primul sezon complet la Tampa Bay, după ce a fost adus într-o tranzacție de la termenul din 2025, în schimbul lui Taj Bradley. A avut un ERA de 3,14, un WHIP de 1,11 și 106 eliminări în 103,2 reprize din cele 23 de start-uri, însă Rays au obiceiul de a-și oferi pitcherii cu salarii de arbitraj în creștere.

22. Michael Wacha, pitcher de start, Kansas City Royals (35 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, ERA 3,32, WHIP 1,11, 158 eliminări, 200,2 reprize, 4,3 WAR
Contract: 1 an, 14 milioane de dolari rămași, opțiune de club de 14 milioane de dolari în 2028

Nimeni nu a acceptat prețul cerut de Royals pentru Wacha la termenul din sezon, dar el ar putea fi oferit mai agresiv în această iarnă, fiind un starter veteran cu un salariu rezonabil, care vine după un sezon de nivel All-Star. Cei 14 ani de carieră includ și faptul că a condus AL cu 200,2 reprize aruncate, iar cei 4,3 WAR au reprezentat cea mai bună cifră din carieră.

Locurile 21-20

21. Xavier Edwards, al doilea jucător de bază, Miami Marlins (27 de ani)

Statistici: 142 de meciuri, 108 OPS+, .280/.360/.371, 29 de extrabaze (6 home run-uri), 3,0 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 3,5 milioane de dolari)

Edwards a fost unul dintre doar 11 jucători calificați cu o rată de bază pe bile mai mare de 10% și o rată de eliminare mai mică de 15%. A lovit cu .321 cu coechipieri în poziție de punctare, a furat 21 de baze din 26 de încercări și a jucat o apărare solidă în poziția de al doilea jucător de bază, după ce a trecut de pe poziția de jucător de bază la mijlocul sezonului 2025. Marlins au ascultat oferte pentru el și pentru jucătorul de bază Otto Lopez la termenul din sezon, iar, din cauza prețului foarte ridicat cerut pentru Lopez, Edwards este piesa de tranzacție cel mai probabilă.

20. Trevor Megill, pitcher de closer, Milwaukee Brewers (32 de ani)

Statistici: 63 de meciuri, 30 de salvări, ERA 2,63, WHIP 0,89, 10,1 eliminări la 9 reprize, 1,8 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 8,0 milioane de dolari)

Cu un fastball care atinge viteze de trei cifre și o curbă knuckle care a generat o rată de swing-and-miss de 46,5%, Megill a fost unul dintre cei mai dominanți closeri din baseball, transformând 30 din 33 de ocazii de salvare. În ultimele trei sezoane are un ERA de 2,61, un WHIP de 1,00 și 10,4 eliminări la 9 reprize, cu 81 de salvări în 161 de apariții. Brewers au tradiția de a-și transfera closerii înainte ca aceștia să devină scumpi, după ce i-au trimis pe Josh Hader și Devin Williams.

Locurile 19-18

19. Shane McClanahan, pitcher de start, Tampa Bay Rays (29 de ani)

Statistici: 24 de start-uri, ERA 3,36, WHIP 1,12, 106 eliminări, 118,0 reprize, 1,4 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 6,6 milioane de dolari)

Rays au avut doar patru jucători cu un salariu de peste 6 milioane de dolari în 2026 și au avut a patra cea mai mică masă salarială din ligi, așa că McClanahan este o piesă evidentă de tranzacționat, înainte de ultimul său an de arbitraj. Pitcherul, de două ori All-Star, a jucat bine la revenirea după un sezon 2025 pierdut din cauza unei intervenții Tommy John, iar în cariera sa are un ERA de 3,10, un WHIP de 1,11 și 562 de eliminări în 522,2 reprize.

18. George Kirby, pitcher de start, Seattle Mariners (28 de ani)

Statistici: 30 de start-uri, ERA 4,33, WHIP 1,40, 148 eliminări, 174,2 reprize, 1,4 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 9,8 milioane de dolari)

Chiar și după ce au scăpat de salariul lui Luis Castillo la termenul din sezon, există șanse bune ca Mariners să ofere unul dintre pitcherii lor de start în această iarnă, în căutarea unor îmbunătățiri ofensive. Cu doi ani de control al clubului rămași și cu un sezon slab în 2026, Kirby este cel mai puțin probabil dintre cei trei starteri ai echipei incluși în această listă, dar are în continuare o valoare semnificativă.

Locurile 17-16

17. Ketel Marte, al doilea jucător de bază, Arizona Diamondbacks (32 de ani)

Statistici: 141 de meciuri, 107 OPS+, .249/.316/.432, 56 de extrabaze (22 de home run-uri), 2,5 WAR
Contract: 4 ani, 77,8 milioane de dolari rămași, opțiune de jucător de 11,5 milioane de dolari în 2031

Marte a câștigat drepturile de tip 10-and-5 în timpul sezonului 2026, ceea ce înseamnă că poate bloca orice tranzacție, însă au existat suficiente probleme extrasportive încât să se creadă că ar putea dori o schimbare de peisaj. Chiar și într-un an slab după standardele sale, a rămas unul dintre cei mai buni al doilea jucători de bază ofensivi din ligă.

16. Jacob deGrom, pitcher de start, Texas Rangers (38 de ani)

Statistici: 31 de start-uri, ERA 4,20, WHIP 1,14, 201 eliminări, 162,2 reprize, 1,7 WAR
Contract: 1 an, 37 de milioane de dolari rămași

Rangers au abordat, potrivit informațiilor, pe deGrom pentru a renunța la clauza sa completă de non-tranzacționare la termenul din sezon, însă el a refuzat. Asta nu înseamnă că nu își va schimba părerea dacă echipa începe o reconstrucție în această iarnă. În al cincilea și ultimul an al contractului său de 185 de milioane de dolari, contractul său nu mai reprezintă obstacolul de acum un an sau doi.

Locurile 15-14

15. Corey Seager, jucător de bază, Texas Rangers (32 de ani)

Statistici: 102 meciuri, 112 OPS+, .227/.312/.424, 36 de extrabaze (20 de home run-uri), 3,2 WAR
Contract: 5 ani, 157,5 milioane de dolari rămași

Un salariu anual de 31,5 milioane de dolari pentru următorii cinci sezoane, combinat cu un istoric lung de accidentări, nu va face ușoară mutarea lui Seager de către Rangers. Totuși, el rămâne un jucător de nivel de star atunci când este sănătos, iar un tablou slab de jucători de bază disponibili în agenția liberă va muta atenția spre piața de transferuri. Pentru o echipă care nu este dispusă să plătească prețul ridicat pentru a-i aduce pe Zach Neto sau Otto Lopez, preluarea salariului lui Seager la un cost mai mic de achiziție reprezintă o alternativă potențială.

14. Isaac Paredes, al treilea jucător de bază, Houston Astros (27 de ani)

Statistici: 155 de meciuri, 127 OPS+, .262/.360/.447, 53 de extrabaze (25 de home run-uri), 4,0 WAR
Contract: opțiune de club de 13,4 milioane de dolari pentru 2027

Astros se află într-o răscruce interesantă, cu o rotație de start care trebuie reconstruită, veterani precum Jose Altuve și Carlos Correa, precum și doi jucători ofensivi cheie care se apropie de agenția liberă, Paredes și Jeremy Peña. O reconstrucție mai amplă ar avea sens, dar chiar dacă ar face doar o reorganizare, Paredes rămâne un candidat logic la tranzacție, având în vedere aglomerația din zona de infield și faptul că mai are un singur an de control.

Locurile 13-12

13. Steven Kwan, jucător de câmp exterior, Cleveland Guardians (29 de ani)

Statistici: 151 de meciuri, 110 OPS+, .282/.382/.349, 27 de extrabaze (3 home run-uri), 5,3 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 11,3 milioane de dolari)

Kwan a fost al treilea cel mai bine plătit jucător din lotul Guardians, cu un salariu de 7,725 milioane de dolari în 2026, iar acesta este estimat să depășească clar 10 milioane de dolari sezonul viitor. Guardians operează cu una dintre cele mai mici mase salariale din baseball, iar Kwan este de ani de zile un candidat speculativ la tranzacție. Înainte de ultimul său an de control, transferul său ar corespunde filozofiei organizației. Ascensiunea lui Chase DeLauter și achiziția lui Jo Adell au îmbunătățit și ele situația de pe câmpul exterior din Cleveland.

12. Emerson Hancock, pitcher de start, Seattle Mariners (27 de ani)

Statistici: 25 de start-uri, ERA 3,57, WHIP 1,14, 126 eliminări, 138,2 reprize, 2,7 WAR
Contract: arbitraj până în 2030 (estimare pentru 2027: salariul minim)

Considerat al șaselea starter al echipei Seattle la începutul sezonului, Hancock a primit șansa de a intra în rotația de deschidere, când Bryce Miller a fost indisponibil din cauza unei accidentări. Fostul jucător ales pe locul 6 în general a profitat de ocazie, având un ERA de 2,59 în 41,2 reprize din primele sapte start-uri, și și-a câștigat locul în rotație pentru restul sezonului. Cei patru ani rămași de control îl fac mult mai valoros decât ar sugera recordul său la suprafață.

Locurile 11-10

11. Reid Detmers, pitcher de start, Los Angeles Angels (27 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, ERA 3,36, WHIP 1,04, 211 eliminări, 185,0 reprize, 4,2 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 7,5 milioane de dolari)

Detmers a avut un sezon solid din bullpen-ul Angels în 2025, după un ERA slab de 6,70 în 17 start-uri în sezonul precedent, iar acest lucru i-a adus încă o șansă în rotația de start. A terminat în top 10 din American League la eliminări (211, locul 4), reprize aruncate (185,0, locul 6) și WAR al pitcherilor (4,2, locul 8). Valoarea lui ar putea să nu fie niciodată mai mare pentru o echipă care vine după un sezon cu 100 de înfrângeri și care are nevoie de mult timp de o reconstrucție.

10. Logan Gilbert, pitcher de start, Seattle Mariners (29 de ani)

Statistici: 32 de start-uri, ERA 3,73, WHIP 1,09, 205 eliminări, 186,0 reprize, 3,3 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 15,4 milioane de dolari)

Cu progrese minime în negocierile pentru prelungire și cu agenția liberă care se apropie rapid după sezonul 2027, Gilbert ar putea fi în fruntea listei dacă Mariners decid să valorifice una dintre piesele lor de rotație. În ultimii cinci ani, a fost unul dintre cei mai consecvenți starteri din baseball, cu un ERA de 3,46 și un WHIP de 1,05, având în medie 192 de eliminări și 180 de reprize pe sezon.

Locurile 9-8

9. Joe Ryan, pitcher de start, Minnesota Twins (30 de ani)

Statistici: 27 de start-uri, ERA 3,79, WHIP 1,16, 159 eliminări, 144,2 reprize, 2,1 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 9,6 milioane de dolari)

Twins au evitat arbitrajul cu Ryan în ianuarie trecut, adăugând în același timp o opțiune mutuală de 13 milioane de dolari pentru 2027. Clubul va opta aproape sigur pentru o răscumpărare de 100.000 de dolari a acelei opțiuni, în favoarea unei estimări de arbitraj semnificativ mai mici, însă el ar putea ajunge în cele din urmă în contabilitatea altei echipe, dacă Twins fac un nou pas spre reconstrucție. Anul trecut s-au agățat strâns de Byron Buxton și Ryan ca piese de bază, dar după o a doua jumătate de sezon de 29-36 și al doilea sezon consecutiv pierdut, ar putea urma schimbări mai mari.

8. Jeremy Peña, jucător de bază, Houston Astros (29 de ani)

Statistici: 112 meciuri, 124 OPS+, .277/.325/.477, 43 de extrabaze (22 de home run-uri), 3,7 WAR
Contract: arbitraj până în 2027 (estimare pentru 2027: 13,1 milioane de dolari)

În momentul în care Peña l-a angajat pe Scott Boras drept agent nou, în iunie 2025, șansele unei prelungiri pe termen lung înainte de intrarea pe piața liberă au scăzut considerabil pentru Astros. Un AL West deschis a convins în cele din urmă Astros să nu vândă la termenul din sezon, iar chiar dacă se văd contendenți în 2027, transferul lui Peña înainte de a-l pierde în agenția liberă ar putea rămâne pe masă.

Locurile 7-6

7. William Contreras, codaș, Milwaukee Brewers (28 de ani)

Statistici: 147 de meciuri, 108 OPS+, .270/.341/.417, 46 de extrabaze (18 home run-uri), 2,9 WAR
Contract: opțiune de club de 14,5 milioane de dolari pentru 2027

Brewers au făcut o obișnuință din transferul jucătorilor lor de top pe măsură ce se apropie agenția liberă, printre exemplele recente numărându-se Josh Hader, Corbin Burnes, Devin Williams și Freddy Peralta. Acest lucru este suficient pentru a-l include pe Contreras în discuția despre piesele de tranzacționat, mai ales dacă echipa consideră că fostul mare talent Jeferson Quero este o înlocuire viabilă din interior.

6. Shea Langeliers, codaș, Athletics (28 de ani)

Statistici: 106 de meciuri, 118 OPS+, .262/.328/.474, 44 de extrabaze (23 de home run-uri), 3,4 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 8,7 milioane de dolari)

Langeliers a început Meciul All-Star din 2026, avend un OPS de .807 și 21 de home run-uri la pauză. O ruptură de menisc la genunchiul drept l-a limitat la 20 de meciuri în a doua jumătate a sezonului, dar s-a întors pentru 13 meciuri în septembrie pentru a arăta potențialilor cumpărători că este sănătos. Athletics și-au asigurat mai mulți membri ai nucleului lor ofensiv tânăr în ultimii ani, dar Langeliers nu a fost printre ei, iar el ar putea fi piesa pe care o transferă pentru a încerca să îmbunătățească una dintre cele mai slabe rotații din baseball.

5. Hunter Goodman, codaș, Colorado Rockies (27 de ani)

Statistici: 138 de meciuri, 115 OPS+, .245/.310/.529, 63 de extrabaze (41 de home run-uri), 2,6 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 6,2 milioane de dolari)

Doar șapte jucători din întregul baseball au lovit mai multe home run-uri în ultimii doi ani decât cele 72 ale lui Hunter Goodman, iar cele 41 de home run-uri din acest sezon au fost la egalitate pe locul al treilea în clasamentul NL cu Matt Olson de la Braves.

De fapt, el a avut rezultate considerabil mai bune în deplasare (OPS de .882, 25 de home run-uri) decât acasă (OPS de .791, 16 home run-uri), deci nu este un caz în care Coors Field umflă cifrele unui jucător altfel mediu. S-a dezvoltat și într-un apărător serviceabil în spatele plăcii, deși lovitura lui va rămâne mereu cea care îi definește valoarea.

După al patrulea sezon consecutiv cu 100 de înfrângeri, nimic nu ar trebui exclus, pe măsură ce Rockies explorează modalități de a se îmbunătăți. Prețul cerut va fi mare din cauza controlului rămas, dar el ar putea fi cea mai impactantă lovitură de putere de pe piață.

4. Zach Neto, jucător de bază, Los Angeles Angels (25 de ani)

Statistici: 157 de meciuri, 118 OPS+, .239/.330/.436, 63 de extrabaze (27 de home run-uri), 5,2 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 9,8 milioane de dolari)

Cu trei sezoane consecutive de 20 de home run-uri, 20 de baze furate și 5,0 WAR, Zach Neto s-a dezvoltat într-unul dintre cei mai buni jucători de bază completi din baseball, însă primește rareori atenția pe care o merită, jucând pentru o franciză care a acumulat 11 sezoane consecutive cu bilanț negativ.

Angels au făcut un pas spre reconstrucție la termenul din sezon, tranzacționând câteva piese cu control, printre care José Soriano, Jo Adell și Ryan Zeferjahn, dar i-au păstrat pe cei doi jucători cu cea mai mare valoare de tranzacționare, Neto și stângaciul Reid Detmers.

Statutul de echipă care nu ajunge niciodată în cursa pentru titlu, combinat cu noua dispoziție de a muta piese cu control, ar trebui să facă din Neto unul dintre cei mai discutați candidați la tranzacție din această iarnă.

Locurile 3-2

3. Mason Miller, pitcher de closer, San Diego Padres (28 de ani)

Statistici: 66 de meciuri, 38 de salvări, ERA 1,67, WHIP 0,90, 16,6 eliminări la 9 reprize, 3,1 WAR
Contract: arbitraj până în 2029 (estimare pentru 2027: 8,1 milioane de dolari)

Padres au stat la limita dintre cumpărători și vânzători înainte de termenul de tranzacționare din 2026, iar Mason Miller a fost menționat drept unul dintre cei mai importanți jucători care ar putea pleca înainte ca Padres să se angajeze în cumpărări și să adauge pe Casey Mize și Robbie Ray.

Cu Adrián Morejón și Jason Adam care ar putea pleca din agenția liberă, Padres vor fi reticenți să-și tranzacționeze closerul All-Star, dar valoarea lui este atât de mare încât ar fi o greșeală să nu asculte cel puțin oferte. Padres au obținut-o pe Miller de la Athletics în schimbul unui prospect de elită, Leo De Vries, iar dacă o ofertă similară apare pe masă sau dacă o echipă este dispusă să cedeze un starter cu control, el ar putea pleca din nou.

2. CJ Abrams, jucător de bază, Washington Nationals (26 de ani)

Statistici: 152 de meciuri, 127 OPS+, .261/.336/.497, 67 de extrabaze (33 de home run-uri), 5,1 WAR
Contract: arbitraj până în 2028 (estimare pentru 2027: 10,2 milioane de dolari)

Nationals au ocupat printre cele mai bune poziții din MLB la punctele marcate (821, locul 3), la home run-uri (210, locul 6) și la OPS (.744, locul 3), iar un sezon ofensiv excepțional al lui CJ Abrams a contribuit la aceste cifre.

După ce a avut un OPS+ de 109, cu 19 home run-uri și 31 de baze furate în sezonul 2025, el a ridicat ștacheta cu primul sezon de carieră de 30/30 și cu impresionantele 106 RBI-uri, clasându-se pe locul al patrulea în clasamentul NL.

Nationals l-au transferat pe starterul MacKenzie Gore în iarna trecută, în timp ce încercau să revină spre competitivitate, și ar putea face același lucru cu Abrams dacă un pachet bun de talente le îmbunătățește suficient perspectiva pe termen lung, pentru a justifica transferul unei vedete tot mai scumpe.

Locul 1

1. Ronald Acuña Jr., jucător de câmp exterior, Atlanta Braves (28 de ani)

Statistici: 107 meciuri, 118 OPS+, .255/.345/.451, 39 de extrabaze (20 de home run-uri), 1,9 WAR
Contract: opțiuni de club de 17 milioane de dolari pentru 2027 și 2028

Un cor de fluierături s-a abătut asupra lui Ronald Acuña Jr. când a lovit la sol și a încheiat repriza a șaptea din meciul 4 al NLDS, lăsând un coechipier blocat pe a doua bază și ducând linia sa de playoff la 3 din 24, fără niciun RBI.

Va fi aceasta ultima sa apariție la placă în uniforma Braves?

Campionul MVP din NL din 2023 și fața francizei a avut un sezon 2026 bun, dar nu excelent, iar mutarea rapidă de a șterge Braves din contul său de Instagram imediat după eliminarea echipei din playoff a alimentat speculațiile privind o posibilă despărțire în această iarnă.

Cu două opțiuni de club rezonabile, de 17 milioane de dolari fiecare, pentru următorii doi ani, contractul său îi adaugă valoare, în loc să i-o scadă, așa cum se întâmplă în cazul unor jucători de pe această listă. Prețul cerut va fi astronomic, dar rezultatul ar putea fi unul dintre cei 10 cei mai buni jucători din sport, dacă își revine și revine la producția de nivel maxim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *